PIC16F54T-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F54T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F54T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F54T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F54T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F54T-I/SO Models
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
18-SOIC
Speed
20MHz
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)