PIC16F18176T-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC16F18176T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F18176T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F18176T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18176T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18176T-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 58x12b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz