PIC16F18055-E/STX
DigiKey Part Number
150-PIC16F18055-E/STX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18055-E/STX
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28VFQFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
128 x 8
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 28x10b SAR; D/A 1x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz