PIC16F17544-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC16F17544-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F17544-I/P
Description
7KB FLASH, 512B RAM, 12B DIFFERE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 14-PDIP
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Core Processor
PIC
Data Converters
A/D 17x12b SAR; D/A 2x6b
Oscillator Type
External, Internal
Speed
32MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
14-PDIP
Number of I/O
17
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)