PIC16F15325T-E/JQ
DigiKey Part Number
150-PIC16F15325T-E/JQTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15325T-E/JQCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15325T-E/JQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15325T-E/JQ
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)
Mfr
EEPROM Size
224 x 8
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 11x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz