PIC16F1507-E/GZ
DigiKey Part Number
PIC16F1507-E/GZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1507-E/GZ
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz