PIC16F1459T-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC16F1459T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F1459T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F1459T-I/SODKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1459T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1459T-I/SO Models
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
20-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)