PIC16F1454-E/SL
DigiKey Part Number
PIC16F1454-E/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1454-E/SL
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F1454-E/SL Models
Category
Number of I/O
8
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
48MHz
Supplier Device Package
14-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)