PIC16C74A-20/P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 452
Datasheet
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 40-PDIP
PIC16C74A-20/P
DigiKey Part Number
PIC16C74A-20/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C74A-20/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C74A-20/P Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
A/D 8x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
40-PDIP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)