PIC16C63-20E/SP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SPDIP
PIC16C63-20E/SP
DigiKey Part Number
PIC16C63-20E/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C63-20E/SP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C63-20E/SP Models
Category
Number of I/O
22
Program Memory Type
OTP
Packaging
Tube
RAM Size
192 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)