PIC16C554T-20I/SO
DigiKey Part Number
PIC16C554T-20I/SO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C554T-20I/SO
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C554T-20I/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
80 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
18-SOIC
Speed
20MHz
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)