MXUPTB33E3
DigiKey Part Number
MXUPTB33E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXUPTB33E3
Description
TVS DIODE 33VWM 56.7VC POWERMIT1
Detailed Description
56.7V Clamp 2.65A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.65A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
56.7V