MXUPT10E3
DigiKey Part Number
MXUPT10E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXUPT10E3
Description
TVS DIODE 10VWM 18V POWERMITE 1
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V Clamp 8.33A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Breakdown (Min)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18V