MXSMLJ36A/TR
DigiKey Part Number
MXSMLJ36A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXSMLJ36A/TR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMLJ)
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A