MXSMCJ51A/TR
DigiKey Part Number
MXSMCJ51A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXSMCJ51A/TR
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Detailed Description
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A