MXSMCJ24AE3/TR
DigiKey Part Number
MXSMCJ24AE3/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXSMCJ24AE3/TR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Detailed Description
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A