MXSMCGLCE100AE3/TR
DigiKey Part Number
MXSMCGLCE100AE3/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXSMCGLCE100AE3/TR
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)