MXSMCG58A/TR
DigiKey Part Number
MXSMCG58A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXSMCG58A/TR
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Detailed Description
93.6V Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A