MXPLAD6.5KP17AE3
DigiKey Part Number
1086-13584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXPLAD6.5KP17AE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC PLAD
Detailed Description
27.6V Clamp 236A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
EDA/CAD Models
MXPLAD6.5KP17AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
236A