MXPLAD6.5KP16AE3
DigiKey Part Number
1086-13576-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXPLAD6.5KP16AE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 250A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MXPLAD6.5KP16AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
250A