MXPLAD6.5KP11AE3
DigiKey Part Number
1086-13540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXPLAD6.5KP11AE3
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC PLAD
Detailed Description
18.2V Clamp 358A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MXPLAD6.5KP11AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
358A