MXPLAD30KP260CA/TR
DigiKey Part Number
150-MXPLAD30KP260CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXPLAD30KP260CA/TR
Description
TVS DIODE 260VWM 419VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
419V Clamp 71A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
260V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
289V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
419V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71A