MXP5KE78CA
DigiKey Part Number
150-MXP5KE78CA-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MXP5KE78CA
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MXP5KE78CA Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A