MXP5KE45A
DigiKey Part Number
150-MXP5KE45A-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MXP5KE45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MXP5KE45A Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A