MXLUPTB12
DigiKey Part Number
MXLUPTB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXLUPTB12
Description
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.6V Clamp 6.94A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.94A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Breakdown (Min)
13.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.6V