MXLUPT24
DigiKey Part Number
MXLUPT24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXLUPT24
Description
TVS DIODE 24VWM 43.2VC POWERMIT1
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43.2V Clamp 3.47A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.47A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Breakdown (Min)
28.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43.2V