MXLPLAD7.5KP33CAE3
DigiKey Part Number
MXLPLAD7.5KP33CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXLPLAD7.5KP33CAE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC MINIPLAD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 141A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
141A