MXLPLAD6.5KP36AE3
DigiKey Part Number
1086-11176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXLPLAD6.5KP36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Detailed Description
58.1V Clamp 111A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MXLPLAD6.5KP36AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
111A