Image for MXLDA3KP16AE3 is not available
MXLDA3KP16AE3
DigiKey Part Number
150-MXLDA3KP16AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXLDA3KP16AE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 115.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V