Image for MXDA3KP28AE3 is not available
MXDA3KP28AE3
DigiKey Part Number
150-MXDA3KP28AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXDA3KP28AE3
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 66A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V