Image for MXDA3KP13A is not available
MXDA3KP13A
DigiKey Part Number
150-MXDA3KP13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXDA3KP13A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 139.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V