Image for MXDA3KP10CA is not available
MXDA3KP10CA
DigiKey Part Number
150-MXDA3KP10CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXDA3KP10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 176.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
176.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V