MX573NBD311M040
DigiKey Part Number
MX573NBD311M040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX573NBD311M040
Description
XTAL OSC XO 311.0400MHZ HCSL SMD
Customer Reference
Detailed Description
311.04 MHz XO (Standard) HCSL Oscillator 2.375V ~ 3.63V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.375V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
95mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)