MX15KP60A/TR
DigiKey Part Number
150-MX15KP60A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX15KP60A/TR
Description
TVS DIODE 60VWM 97.3VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
97.3V Clamp 154A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
154A