MTD6501D-HC1
DigiKey Part Number
MTD6501D-HC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTD6501D-HC1
Description
IC MOTOR DRIVER 2V-14V 10MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Motor Driver DMOS PWM 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTD6501D-HC1 Models
Category
Applications
Fan Motor Driver
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output
500mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply
2V ~ 14V
Part Status
Obsolete
Voltage - Load
2V ~ 14V
Motor Type - AC, DC
Brushless DC (BLDC)
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C (TJ)
Function
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Half Bridge (3)
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)