MSMLJ40AE3
DigiKey Part Number
1086-9040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLJ40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 46.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMLJ40AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A