MSMLJ100AE3
DigiKey Part Number
1086-8944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLJ100AE3
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMLJ100AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A