MSMLG85CAE3
DigiKey Part Number
1086-8934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLG85CAE3
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO215AB
Detailed Description
137V Clamp 20.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MSMLG85CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.8A