MSMLG6.5CAE3
DigiKey Part Number
1086-8894-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLG6.5CAE3
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO215AB
Detailed Description
11.2V Clamp 267.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MSMLG6.5CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A