MSMLG110CA
DigiKey Part Number
1086-8769-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMLG110CA
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO215AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 16.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMLG110CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.8A