MSMCJLCE6.5A
DigiKey Part Number
1086-8735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJLCE6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 100A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MSMCJLCE6.5A Models
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)