MSMCJ60CA/TR
DigiKey Part Number
MSMCJ60CA/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ60CA/TR
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A