MSMCJ54CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MSMCJ54CAE3
DigiKey Part Number
1086-8612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ54CAE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMCJ54CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A