MSMCJ160CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MSMCJ160CA
DigiKey Part Number
1086-8535-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMCJ160CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A