MSMCJ160A/TR
DigiKey Part Number
MSMCJ160A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ160A/TR
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A