MSMCJ120CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MSMCJ120CAE3
DigiKey Part Number
1086-8508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ120CAE3
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MSMCJ120CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A