MSMCGLCE45A
DigiKey Part Number
1086-8455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCGLCE45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MSMCGLCE45A Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)