MSMCGLCE10AE3
DigiKey Part Number
1086-8406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCGLCE10AE3
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Detailed Description
17V Clamp 88A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MSMCGLCE10AE3 Models
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)