MSMCG16A
DigiKey Part Number
1086-8267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCG16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMCG16A Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A