MSMBJ8.5CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
DO-214AA, SMB
MSMBJ8.5CAE3
DigiKey Part Number
1086-8176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBJ8.5CAE3
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMBJ8.5CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A